Skvrny
Skvrny odstraňujte co nejrychleji po znečištění krytiny. Povrch skvrny seškrábněte špachtlí, lžičkou nebo obrácenou stranou nože.Postupujte od kraje ke středu skvrny.Poté odstraňte vlhkost hadříkem nebo papírovým ubrouskem.Místo nedrhněte příliš silně, vlas koberce by na postiženém místě mohl být trvale poškozen.
Ve většině případů lze odstranit zbytek skvrny vlažnou vodou. Zejména u lepších koberců, které mají impregnaci vláken proti znečištění např. SCOTCHGARD. U levnějších typů koberců takováto impregnace chybí.
Z osobní zkušenosti doporučuji mít doma po ruce přípravek ELATEX, který samozřejmě máme na naší prodejně v ceně 315,- Kč. Skvrna se nejprve trochu postříká rozprašovačem, nechá cca 2 minuty působit a poté vlhkým hadříkem setře. Důrazně však připomínám, že hadřík musí být čistě bílý.Nepoužívejte hadřík z jakýchkoliv barevných materiálů, protože skvrnu sice odstraníte, ale z hadříku vám vznikne nová. Elatex můžete použít snad na všechny skvrny.
Čištění koberců
Čištění suchou cestou
Při této metodě se používá prášek, který je vlhký s výraznou absorpční schopností.Díky těmto schopnostem na sebe váže nečistoty a prach. Tento prášek se nasype na koberec a nechá působit dle návodu. Pak prášek vysajeme. Takový prášek vyrábí firma VORWERK. Tato metoda je zvlášť vhodná pro všívané a tkané koberce s nízkým vlasem s vyjímkou koberců vyrobených z bavlny. U koberců s vyšší výškou vlasu se může stát, e prášek dostatečně nevysajete. Osobně si myslím, že pokud použijete výkonné vysavače, s rotačním kartáčem, tak by to neměl být problém.
Čištění mokrou cestou
Čistění mokrou cestou si nechte provést odbornou firmou. Spolupracujeme s firmou AOZ úklid, která kompletní čištění provede s maximální pečlivostí.Kontakt najdete na stránkách www.aoz.cz. Když vidím v televizních reklamách jak moderátor koberec doslova prolije tepovačem, tak bych ho nechal potom ty koberce vysušit. Pokud totiž celoplošné koberce takhle prolijete, narušíte celou konstrukci koberce a koberec se Vám doslova rozpadne. Koberec je složen z několika vrstev materiálu, který je spojen lepidlem. To ale takový nápor vody nevydrží a pak Vám zbudou jen oči pro pláč. Čištění na mokro doporučuji při silně znečištěných kobercích, ale nedoporučuji tyto koberce po čištění schovávat např. při malování. Ať chcete nebo ne, po mokrém čištění v krytině vlhkost zůstane, po uschnutí celá konstrukce koberce ztvrdne a koberec po srolování a opětovném rozložení už nedáte do původního stavu. Radši koberce a kobercové lišty důkladně přikryjte a poté vysajte. Pokud bude hodně špinavý, tak raději přijďte na naší vzorkovnu a vybereme nový.
Strojové čištění
Strojové čištění spočívá ve vstříknutí roztoku horké vody a saponátu.Špína je unášena vodou a téměř ihned odsáta vysoce výkonným systémem mokrého vysávání.Metoda je vhodná pro velmi znečištěné koberce a podle typu koberce lze dokázat překvapující výsledky. Pro dokonalý výsledek doporučuji přenechat práci odborné firmě.Pokud však vlastníte takovýto stroj, nepřekračujte koncentraci přísad do vody. Prostředky bych volil z řady firmy Dr. Schutz.
Podložky pro kolečkové židle
V poslední době se na nás obracejí zákazníci o informace ohledně podložek pod kolečkové židle. Tyto podložky chrání místa s extrémním zatížením, před rychlým opotřebením koberců. Tlak koleček na koberec je velmi vysoký. Pokud se rozloží síla kolečkové židle na 5 bodů, tak při hmotnosti člověka kolem 80 kg je vyvíjen na plochu kolem 3 cm2 tlak cca 16 kg. Proto koberec v těchto místech u stolů trpí nejvíce, a dochází v těchto místech k vyježdění koberce, zatímco zbytek místnosti je téměř zánovní. Vyřezáním postiženého místa a vložením nového kusu prakticky vyřeší problém s opotřebením, ale esteticky již nedocílíme takového efektu, aby nikdo nic nepoznal.
Co se týče plovoucích podlah, tam je problém jiný. Laminát tlak vydrží, ale kolečka židlí po čase na sebe navážou nečistoty jako prach, drobné kamínky a pod., které na podlahu působí jako brusný kotouč a dochází k trvalému poškození laminátové podlahy. Kolečka doslova vybrousí pod židlí vzor podlahy.